ADA — With the Northwest Conference meet looming large in the week ahead, Bluffton’s boys track team got its stretch run into full gear Saturday by taking the team championship at the Ada Invitational.
Bluffton scored 111 points, easily outpacing Lima Central Catholic (86) and Spencerville (791/2). Carey (491/2) was seventh, Mohawk (381/2) eighth and Ada (37) ninth in the 15-team boys field.
On the girls side, Versailles (123 points) romped to the team championship over Spencerville (621/2) and McComb (481/2). Mohawk (471/2) was fourth, Ada (451/2) sixth and Bluffton (44) seventh in the 16-team field.
Bluffton got event victories from Julian Harnish (4:44.87) in the 1,600-meter run, Noah Stratton (49.84) in the 400, Robbie Stratton (41.85) in the 300 intermediate hurdles, Clay Wilson (12-6) in the pole vault and Hunter Smith (140-11) in the discus.
The Pirates also won the 400 (44.92), 800 (131.40) and 1,600 (3:34.18) relays.
Tommy Arredondo won the high jump (5-10), Kyle Swartz (137-10) was second in the discus and Jacob Goble (48-6) second in the shot put to lead Carey’s boys.
Mohawk’s Mitch Parker tied for third in the pole vault (11-0) and was fifth (2:08.53) in the 800.
Ada got a second-place finish from Matt Wilcox (50.86) in the 400 and Austin Dumbaugh (136-3) was third in the discus.
Cory-Rawson’s Mason Warnimont was second in the 100 (11.17) and third in the 200 (22.80). Vanlue’s Colton Huston placed second in the 110 high hurdles (15.84) and third in the 300 hurdles (43.44).
McComb’s Molly Leppelmeier was a double winner, sweeping the throws with a 39-10 in the shot and 135-8 in discus. The Panthers were second in the 400 relay (52.83), while Maddy Roth was second in the long jump (14-10).
Mohawk got a win from Shanna Leeth in the 3,200 (12:29.51), and second-place finishes by Ali Konkle in the 100 hurdles (16.89) and 300 hurdles (50.37). Ada’s Carlee Marshall won the long jump (15-0), Lindsay Walden was second in the high jump (4-10) and the Bulldogs were third in the 400 relay (53.28). Ada’s Brittney Archer was third in the 100 (12.72).
Bluffton’s Erica Sheehan was third in the 100 hurdles (16.78) and Ashley Baker was third in the 300 hurdles (50.71).
Carey’s Gwen Wentling was second in the 400 (1:02.00), Amber Spurlock third in the 200 (27.30) and Blue Devils placed second in the 1,600 relay (4:19.38). Cory-Rawson’s Hannah Roebke was second in the 800 (2:25.08). Hardin Northern’s Kenzie Shepherd took second in the pole vault (10-0).

BOYS Team Standings
1, Bluffton 111. 2, Lima Central Catholic 86. 3, Spencerville 791/2. 4, Versailles 55. 5, Upper Scioto Valley 531/2. 6, Bucyrus 53. 7, Carey 491/2. 8, Mohawk 381/2. 9, Ada 37. 10, Allen East 27. 11, New Knoxville 25. 12, Cory-Rawson 21. 13, Vanlue 14. 14, McComb 9. 15, Hardin Northern 3.
Area BOYS Finishes
SHOT — 2, Goble (Car) 48-6. 4, Smith (Blu) 46-3. 7, Ansley (Ada) 42-1/2. 8, Beeker (McC) 41-61/2. DISCUS — 1, Smith (Blu) 140-11. 2, Swartz (Car) 137-10. 3, Dumbaugh (Ada) 136-3. 6, Williams (HN) 125-8. 7, Mullins (Moh) 122-7. HJ — 1, Arredondo (Car) 5-10. 6, R. Stratton (Blu) 5-8. 8, Logsdon (Car) 5-6. LJ — 7, Parker (McC) 17-101/2. 8, Arredondo (Car) 17-8. PV — 1, Wilson (Blu) 12-6. 3 (tie), Parker (Moh) 11-0. 8 (tie) Rymer (Car) 10-6. 3,200 RELAY — 4, Mohawk 9:00.05. 6, Ada 9:24.17. 7, Bluffton 9:24.41. 110 HH — 2, Huston (Van) 15.84. 4, Hughart (Ada) 16.81. 100 — 2, Warnimont (C-R) 11.17. 3, Little (Blu) 11.23. 6, Moser (C-R) 11.46. 7, Wannemacher (Blu) 11.93. 800 relay — 1, Bluffton 1:31.40 5, Mohawk 1:35.97. 7, Ada 1:37.23. 8, Cory-Rawson 1:37.36. 1,600 — 1, Harnish (Blu) 4:44.87. 6, Stillberger (Moh) 5:01.21. 8, Hyatt (Car) 5:05.14. 400 relay — 1, Bluffton 44.92. 3, Mohawk 46.17. 4, Ada 46.40. 8, Carey 47.49. 400 — 1, N. Stratton (Blu) 49.84. 2, Ma. Wilcox (Ada) 50.86. 3, Kromer (Car) 52.65. 5, Dysert (McC) 53.30. 6, Hyatt (Car) 53.63. 7, Demellweek (Blu) 53.85. 300 ih — 1, R. Stratton (Blu) 41.85. 3, Huston (Van) 43.44. 8, Haines (Blu) 44.83. 800 — 4, Mi. Wilcox (Ada) 2:07.16. 5, Parker (Moh) 2:08.53. 7, Hoff (Blu) 2:09.84). 200 — 2, N. Stratton (Blu) 22.76. 3, Warnimont (C-R) 22.80. 6, Moser (C-R) 23.87. 3,200 — 5, Cook (Car) 10:30.42. 6, Koehler (Moh) 11:08.88. 7, Menard (McC) 11:10.41. 1,600 relay — 1, Bluffton 3:34.18. 3, Mohawk 3:40.89. 4, Carey 3:44.26. 8, Ada 3:57.47.
GIRLS Team Standings
1, Versailles 123. 2, Spencerville 621/2. 3, McComb 481/2. 4, Mohawk 471/2. 5, New Knoxville 46. 6, Ada 451/2. 7, Bluffton 44. 8, Allen East 421/2. 9 (tie) Bucyrus & Delphos Jefferson 38. 11, Carey 351/2. 12, Upper Scioto Valley 31. 13, Lima Central Catholic 25. 14, Cory-Rawson 17. 15, Hardin Northern 8. 16, Vanlue 2.
Area GIRLS Finishes
SHOT — . DISCUS — 1, Leppelmeier (McC) 135-8. 5, Edgington (Blu) 97-5. 7, Kloepfer (Van) 93-11. HJ — 2, Walden (Ada) 4-10 3 (tie) Marshall (Ada) 4-8. 6, Thepsourinthone (McC) 4-8. 7 (tie) Heminger (McC) 4-8. LJ — 1, Marshall (Ada) 15-0. 2, Roth (McC) 14-10. 5, A. Baker (Blu) 14-11/2. 6, Craig (Car) 14-11/2. PV — 2, Shepherd (HN) 10-0. 5, Welter (Moh) 8-6. 6 (tie) Wickiser (Car) 8-0. 8, Badertscher (C-R) 8-0. 3,200 RELAY — 4, Bluffton 10:37.69. 5, Mohawk 10:47.60. 7, Cory-Rawson 10:52.98. 100 IH — 2, Konkle (Moh) 16.69. 3, Sheehan (Blu) 16.78. 100 — 3, Archer (Ada) 12.72. 5, Roth (McC) 13.67. 7, Wilson (McC) 14.31. 800 relay — 3, Carey 1:52.14, 4, Ada 1:52.26. 5, Bluffton 1:53.85. 6, Mohawk 1:54.31. 7, Cory-Rawson 1:54.72. 400 relay — 2, McComb 52.83. 3, Ada 53.28. 5, Mohawk 54.38. 8, Cory-Rawson 59.55. 400 — 2, Wentling (Car) 1:02.00. 4, Steinmetz (Blu) 1:03.09. 7, H. Baker (Blu) 1:07.49. 300 Lh — 2, Konkle (Moh) 50.37. 3, A. Baker (Blu) 50.71. 4, Sheehan (Blu) 51.32. 6, vonStein (C-R) 52.88. 800 — 2, Roebke (C-R) 2:25.08. 6, Risner (Moh) 2:37.61. 200 — 3, Spurlock (Car) 27.30. 3,200 — 1, Leeth (Moh) 12:29.51. 7, Richardson (Moh) 13:13.36. 1,600 relay — 2, Carey 4:19.38. 6, Bluffton 4:26.87. 7, McComb 4:34.69. 8, Ada 4:35.74.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather Read More →

MONTPELIER “” Patrick Henry swept the boys throwing events, and Zach Nye captured the 110-meter high hurdles Saturday at Monpelier’s Lamberson Invitational.
Natalie Herder won the high jump (5-0) to lead Patrick Henry’s girls.
Team scores were not reported for the event.
Nye won the the 110 highs in 14.69 seconds. He was third in the 300 intermediates (41.11) and was part of the Patriots’ second-place 400 relay squad with Jacob Ehlers, Mitchell Bonner and Donny Johnson. Johnson added a second in the 100 (11.79).
Marcus Myers was first for the Patriots in the discus (173-9), while Caleb Carrizales won the shot put (49-101/4).

Area BOYS Finishes
SHOT — 1, Carrizales (PH) 49-101/4. 3, Myers (PH) 46-83/4. DISCUS — 1, Myers (PH) 173-9. 7, Carrizales (PH) 125-1. HJ — 6, Zentz (PH) 5-4. LJ — 5, Nye (PH) 18-51/2. 8, Wagner (PH) 17-10. PV — 2, Huerman (PH) 11-0. 3, Andonian (PH) 11-0.. 3,200 RELAY — 5, Patrick Henry (Bostelman, Willford, Zentz, Scheele) 8:58.54. 110 HH — 1, Nye (PH) 14.69. 8, Andonian (PH) 18.61. 100 — 2, Johnson (PH) 11.79. 3, Ehlers (PH) 11.92. 800 relay — 4, Patrick Henry (Ehlers, Wagner, Bonner, Johnson) 1:36.76. 400 relay — 2, Patrick Henry (Ehlers, Nye, Bonner, Johnson) 45.48. 400 — 3, Suber (PH) 54.53. 300 ih — 3, Nye (PH) 41.11. 800 — 4, Scheele (PH) 2:09.72. 6, Willford (PH) 2:11.16. 1,600 relay — 5, Patrick Henry (Suber, Shank, Bonner, Willford) 3:43.55.
Area GIRLS Finishes
SHOT — 6, Shively (PH) 31-4. DISCUS — 8, Shively (PH) 96-1. HJ — 1, Herder (PH) 5-0. LJ — 4, Holloway (PH) 14-9. PV — 4, Buenger (PH) 8-0. 5, Wulff (PH) 7-0. 3,200 RELAY — 7, Patrick Henry (Lanzer, Holloway, Rosebrook, Moehrman) 11:57.95. 100 IH — 7, Herder (PH) 18.35. 800 relay — 5, Patrick Henry (Bostelman, Rosebrook, Boyer, Jones) 1:53.66. 400 — 5, Rosebrook (PH) 1:05.46. 200 — 6, Bostelman (PH) 28.96.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather Read More →

LIMA — Ottawa-Glandorf got runner-up finishes at No. 1 and No. 3 singles Saturday to place third at the Western Buckeye League tournament at the University of Northwestern Ohio.
The Titans scored 32 points in the tourney and finished behind Lima Shawnee (54) and Celina (46).
Coupled with its third-place finish in the regular season standings, O-G placed third in the final WBL standings. Lima Shawnee and regular season champ Celina shared the final league crown.
O-G’s Alex Schroeder, at No. 1 singles, downed Wapakoneta’s Drew Wayman 6-0, 6-1 in the quarterfinals and Van Wert’s Lane Mansfield 5-7, 7-6 (2), 6-1 in the semis. Lima Shawnee’s Jason Barton defeated Schroeder 6-2, 0-6, 6-0 in the final.
The Titans’ John Schroeder beat Celina’s Nathan Lutz 1-6, 6-0, 6-1 in the quarters at No. 3 singles, and defeated St. Mary’s Justin Nedderman 2-6, 6-3, 6-1 in the semis. Lima Shawnee’s Ruthvik Avvari won the title match 6-2, 6-1.
Brandon Hempfling placed third for O-G at No. 2 singles. He beat Van Wert’s Eric Yeung 4-6, 6-2, 6-4 in the quarters, fell to Celina’s Alex Siebel 6-0, 6-0 in the semis and rebounded to defeat Kenton’s Jake Abbott 6-2, 6-1.
The Titans placed eighth at No. 1 double and sixth at No. 2 doubles.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather Read More →
The Fostoria Redmen celebrate Saturday after Chris Hampton's homer in the bottom of the seventh gave the Redmen a 4-3 win over Upper Sandusky in a Division II sectional semifinal game. (Photo by Mathias Leguire)

The Fostoria Redmen celebrate Saturday after Chris Hampton’s homer in the bottom of the seventh gave the Redmen a 4-3 win over Upper Sandusky in a Division II sectional semifinal game. (Photo by Mathias Leguire)

FOSTORIA — Chris Hampton hit a walk-off home run in the bottom of the seventh inning as Fostoria rallied for three runs in the final frame to drop Upper Sandusky 4-3 in a Division II sectional semifinal on Saturday.
The Redmen (15-7) advance to the sectional final at Wapakoneta (16-8) on Thursday at 5 p.m.
Hampton also singled and drove in all four runs for Fostoria. Lance Smith notched a pair of singles as well.
Cody Gabriel, who picked up the loss on the mound, hit a solo home run and Carson Mittermaier doubled twice and drove in a pair of runs for the Rams (14-8).

Upper Sandusky 001 000 2 — 3 6 0
Fostoria 001 000 3 — 4 8 2
WP — Yates. LP — Gabriel. top hitters: (US) Gabriel HR; Mittermaier 2-2B, 2 RBI. (Fos) Smith 2-1B; Hampton HR, 1B, 4 RBI; Jackson 2B.
records: Upper Sandusky 14-8; Fostoria 15-7.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather Read More →

BLOOMDALE — Van Buren’s girls and Elmwood’s boys track teams captured second-place finishes to highlight the way at Elmwood’s John Ramsey Invitational Friday night.
Wauseon rolled to both team titles as the Indians topped Elmwood 227-102½ for the boys crown and Van Buren 214½-108 for the girls title.
The meet was called with two events remaining because of thunderstorms in the area.
The Black Knights scored three wins in the girls meet.
Lauren Wise, Abby Schroll, Kylie Sturgill and Bri Lasley won the 800 (1:53.13) and 400 (52.88) relays. Rachell Resnik won the 800 (2:28.00).
Arcadia’s Rebecca Kirian won the triple jump (31-6½) and Elmwood’s Courtney Emmitt tied for first place in the pole vault (9-6).
There were just a pair of area winners in the boys meet.
Elmwood’s Andrew Jasso, Chris Goodrich, Matthew Wagner and C.J. Jenkins won the 6,400 relay (20:32.00) and Arcadia’s Clint Recker finished first in the 300 intermediate hurdles (42.31).

Team Standings
1, Wauseon 227. 2, Elmwood 102½. 3, Van Buren 94. 4, Lakota 66½. 5, Toledo Woodward 65. 6, Arcadia 45. 7, Ridgedale 28.
Area BOYS Finishes
SHOT — 3, Baxter (Elm) 44-8. 5, Watkins (Arc) 43-6. 6, Krouse (Elm) 42-5. 7, Wagner (VB) 37-1. DISCUS — 2, Watkins (Arc) 161-7. 4, Baxter (Elm) 138-5. 6, Knepper (Arc) 123-6. 7, Lanyo (VB) 115-3. 8, An. Arnold (Elm) 107-8. HJ — 3, Saltzman (VB) 5-6. 6, Grossman (Elm) 5-4. 7, Baker (Elm) 5-0. LJ — 3, Mowrey (VB) 17-10½. 4, Jenkins (Elm) 17-1. 6, Adolph (VB) 16-8½. TJ — 1, Ohlrich (VB) 36-0. 6, Hocker (Elm) 28-11½. PV — 3, Keck (VB) 9-6. 6, Smith (Elm) 9-0. 6, Wolford (VB) 8-6. 6,400 RELAY — 1, Elmwood (Jasso, Goodrich, Wagner, Jenkins) 20:32.00. 2, Van Buren (Schumacker, Corey, Stall, Stumpp) 20:48.00. 3,200 RELAY — 2, Van Buren (Stall, Stumpp, Rinhert, Schumacker) 9:23.00. 4, Elmwood (Murray, Schultz, Ridenour, Nye) 10;21.00. 110 HH — 2, Recker (Arc) 15.47. 4, Endicott (VB) 17.18. 5, Z. Hocker (Elm) 17.93. 7, B. Hocker (Elm) 19.39. 100 — 5, Snowden (Elm) 11.59. 6, Au. Jasso (Elm) 11.91. 800 relay — 2, Van Buren (Mowrey, Ohlrich, Huber, Matthes) 1:39.38. 4, Arcadia (Counts, Johnson, Watkins, Metzger) 1:40.46. 1,600 — 2, Simmons (VB) 4:43.00. 3, Jenkins (Elm) 5:00.0. 6, An. Jasso (Elm) 5:12.71. 400 relay — 3, Van Buren (Mowrey, Adolph, Brand, Huber) 48.10. 400 — 4, Au. Jasso (Elm) 55.29. 5, Matthes (VB) 55.33. 7, Counts (Arc) 57.39. 300 ih — 1, Recker (Arc) 42.31. 3, Z. Hocker (Elm) 44.63. 5, Endicott (VB) 46.16. 6, B. Hocker (Elm) 46.47. 800 — 2, Simmons (VB) 2:07.59. 5, An. Jasso (Elm) 2:16.02. 7, Metzger (Arc) 2:16.98. 8, Jenkins (Elm) 2:17.53. 200 — 3, Au. Jasso (Elm) 24.24. 5, Z. Hocker (Elm) 24.64. 7, Johnson (Arc) 25.52. 8, Counts (Arc) 26.09.
GIRLS Team Standings
1, Wauseon 214½. 2, Van Buren 108, 3, Elmwood 100½. 4, Lakota 79. 5, Arcadia 45. 6, Toledo Woodward 38. 7, Ridgedale 30.
Area GIRLS Finishes
SHOT — 4, Dewey (Elm) 31-5. 6, Hertel (VB) 30-5. 7, Schmitz (Elm) 29-8½. DISCUS — 3, Dewey (Elm) 115-6. 6, Edler (VB) 94-9. 7, Burns (Arc) 94-7. HJ — 2, Instone (Elm) 4-10. 5, Sturgill (VB) 4-4. 6, Garnes (VB) 4-2. LJ — 2, Camden (Elm) 14-8½. 3, Hassan (VB) 14-2¼. 5, Garner (Elm) 14-1. 7, Endicott (VB) 13-6¼. TJ — 1, Kirian (Arc) 31-6½. 2, Avery (Elm) 26-5¼. PV — 1, Emmitt (Elm) & Reese (Lak) 9-6. 4, Schmelzer (VB) & Mohre (Elm) 7-0. 6,400 RELAY — 2, Van Buren (Nieto, Bado, Hoying, Irving) 29:35.00. 3,200 RELAY — 2, Van Buren (Sturgill, Flanagan, Endicott, Resnik) 10:54.00. 3, Elmwood (Baer, Clack, Krassow, Hocker) 11:45.00. 100 IH — 4, Kirian (Arc) 17.65. 7, Manley (VB) 18.28. 8, Barnhisel (Elm) 18.33. 100 — 3, Sears (Elm) 12.93. 6, Henderson (Elm) 13.44. 800 relay — 1, Van Buren (Wise, Shroll, Sturgill, Lasley) 1:53.13. 5, Elmwood (Henderson, Hocker, Mohre, Camden) 1:57.53. 7, Arcadia (Jordan, Metcalfe, Dingelstedt, Santa Cruz) 2:05.78. 1,600 — 2, Resnik (VB) 5:40.00. 4, Flanagan (VB) 5:53.00. 5, Musson (Arc) 5:57.00. 6, Krassow (Elm) 6:07.00. 7, Tracy (Elm) 6:32.00. 400 relay — 1, Van Buren (Wise, Shroll, Sturgill, Lasley) 52.88. 3, Elmwood (Henderson, Jones, Emmitt, Scramko) 55.09. 400 — 2, Schmelzer (VB) 1:04.81. 3, Santa Cruz (Arc) 1:06.32. 4, Klausing (VB) 1:08.02. 6, Camden (Elm) 1:12.59. 7, Mohre (Elm) 1:16.96. 300 Lh — 3, Kirian (Arc) 50.70. 7, Endicott (VB) 53.86. 8, Manley (VB) 53.90. 800 — 1, Resnik (VB) 2:28.00. 5, Irving (VB) 2:56.00. 7, Baer (Elm) 3:05.00. 8, Elgin (Elm) 3:07.00. 200 — 2, Sears (Elm) 26.96. 4, Santa Cruz (Arc) 26.68. 7, Hassan (VB) 29.02. 8, Shroll (VB) 29.06.
Stahl takes 3,200
GALION — Findlay High School’s boys 3,200 relay team placed second with a time of 8:38.28 as the Trojans finished eighth out of 14 teams in the Galion Kiwanis Invitational on Friday.
Findlay finished with 34 points, and Upper Sandusky was 13th with 20 points.
Justin Dickey’s high jump of 6-2 was good for third for the Trojans. Dominic Solis was the top finisher for the Rams. His time of 2:02.71 in the 800 meter run was good for third place.
Findlay’s Emily Stahl won the 1,600 (5:28.2) and Upper Sandusky’s Anna Massara finished second in the pole vault with a school record jump of 10-0.

BOYS Team Standings
1, Pataskala Watkins Memorial 1462/3. 2, Westerville Central 104. 3, Ontario 652/3. 4, Clear Fork 59. 5, Ashland 44. 6, West Salem Northwestern 43. 7, Colonel Crawford 352/3. 8, Findlay 34. 9, Marion Harding 292/3. 10, Shelby 24. 11, Galion 232/3. 12, Lexington 212/3. 13, Upper Sandusky 20. 14, Mansfield Senior 12.
Area BOYS Finishes
SHOT — 6, Calkins (Fin) 46-1. 8, Wages (US) 44-0¾. DISCUS — 8, Calkins (Fin) 129-2. HJ — 3, Dickey (Fin) 6-2. 4, Roeder (US) 5-10. PV — 6, Hoerig (Fin) 12-6. 3,200 RELAY — 2, Findlay 8:38.28. 110 HH — 8, Ramsey (Fin) 16.87. 100 — 5, Ajala (Fin) 11.68. 1,600 — 7, Gaines (Fin) 4:40.16. 400 relay — 8, Upper Sandusky 46.32. 300 ih — 7, Ramsey (Fin) 42.15. 800 — 3, Solis (US) 2:02.71. 8, Gaines (Fin) 2:07.81. 1,600 relay — 5, Upper Sandusky 3:42.21. 7, Findlay 3:42.93.
GIRLS Team Standings
1, Watkins Memorial 98½. 2, Ashland 80. 3, Westerville Central 75. 4, Lexington 64. 4, Galion 64. 6, Colonel Crawford 55. 7, Findlay 54½. 8, Mansfield 49. 9, Clear Fork 28. 10, Marion Hardin 27. 11, Ontario 24. 12, Northwestern 19. 13, Shelby 13. 14, Upper Sandusky 12
Area GIRLS Finishes
SHOT — 6. Young (US) 31-5¾. DISCUS — 8, Young (US) 94-5. HJ — 3, Haas (Fin) 5-0. 7, Ramsey (Fin) 5-0. PV — 2, Massara (US) 10-0. 3,200 RELAY — 4, Findlay. 100 IH — 8, Ramsey (Fin) 17.41. 100 — 6, Lavey (Fin) 13.44. 1,600 — 1, Stahl (Fin) 5:28.20. 4, Barwig (Fin) 5:42.35. 400 relay — 10, Upper Sandusky. 300 Lh — 2, Ramsey (Fin) 49.07. 800 — 5, Stahl (Fin) 2:33.72. 200 — 4. Lavey (Fin) 27.25. Gray (Fin) 28.14. 3,200 — 8, Wilson (Fin) 12:57.26 . 1,600 relay — Findlay 4:16.22.
L-B’s Peplinski wins twice
OREGON — Liberty Benton’s girls and boys track teams won two events each to finish third and fourth, respectively, on Friday at the Oregon Clay Eagle Invitational meet.
Megan Peplinski won the long jump with a leap of 16-6¾ and also was a member of Liberty-Benton’s winning 1,600-meter relay team. Peplinski, along with Katie Hyre, Kelsey May and Michaela Butler crossed the finish line in 51.09 seconds.
Buoying the L-B boys effort was Zach Garver who won the high jump with a meet-best 6-4, and B.J. Lawson, who won the long jump with a distance of 20-3¼.

BOYS Team Standings
1, Whitmer 124½. 2, Sylvania Southview 111½. 3, St. Francis 99½. 4, Liberty-Benton 69. 5, Anthony Wayne 64½. 6, Steele 55. 7, Sylvania Northview 34. 8, Clay 19
Area BOYS Finishes
SHOT — 4, Combs (L-B) 50-1¾. 7, May (L-B) 41-7½. DISCUS — 6, Boyd (L-B) 129-9. 7, Rhodes (L-B) 119-10. HJ — 1, Garver (L-B) 6-4, Miller (L-B) 6-0. LJ — 1, Lawson (L-B) 20-3¼. 3,200 RELAY — 5, Liberty-Benton (Lyberg, Gleason, Wolford, Maag) 9:12.56. 110 HH — 7, Snook (L-B) 17.10. 100 — 6, Combs (L-B) 12.25. 800 relay — 3, Liberty-Benton (Lawson, Whitaker, Conkle, Boehme) 1:36.00. 400 relay — 3, Liberty-Benton (Lawson, Cook, Conkle, Combs) 44.54. 800 — 7, Boehme (L-B) 2:10.8. 200 — 6, Conkle (L-B) 24.21. 3,200 — 2, Gleason (L-B) 10:38.4. 1,600 relay — 4, Liberty-Benton (Conkle, Garver, Lyberg, Snook) 3:37.94.
GIRLS Team Standings
1, Clay 126½. 2, Whitmer 102. 3, Liberty-Benton 85½. 4, Sylvania Southview 74½. 5, Steele 73. 6, Sylvania Northview 58. 7, Anthony Wayne 44½. 8, St. Ursula Academy 19.
Area GIRLS Finishes
SHOT — 6, Smelcer (L-B) 29-3¾. HJ — 2, Peplinski (L-B) 5-1. 4, Myer (L-B) 4-10. LJ — 1, Peplinski (L-B) 16-6¾. 4, Myer (L-B) 15-6. 3,200 RELAY — 2, Liberty-Benton (Recker, Briggs, Baumlein, Thomas) 10:25.04. 100 IH — 6, Myer 17.76. 100 — 4, Hyre (L-B) 14.02. 1,600 — 3, Bartel (L-B) 5:35.44. 400 relay — 1, Liberty-Benton (Hyre, May, Peplinski, Butler) 51.09. 300 Lh — 4, Myer (L-B) 51.51. 800 — 4, Recker (L-B) 2:26.79. 7, Briggs (L-B) 2:33.06. 200 — 5, Hyre (L-B) 28.43. 3,200 — 2, Bartel (L-B) 12:02.54. 1,600 relay — 2, Liberty-Benton (Peplinskim, Recker, Briggs, Butler) 4:17.20.
Fostoria last at Perkins
SANDUSKY –The Fostoria boys distance medley team of Aquiles Estrada, Corey Gavin, C.J. Matheny and Rayshon Martin finished third with a time of 11:47.59 to lead the Redmen in the Sandusky Perkins Relays on Friday.
On the girls side, the long jump relay team of Taylor Tucker and Olivia Valenti combined for a jump of 30-4¼ to finish fourth.

BOYS Team Standings
1, Clyde 98. 2, Sandusky Perkins 91½. 3, Sandusky 91. 4, Avon Lake 78. 5, Bowling Green 70½. 6, Medina Buckeye 35. 7, Willard 31. 8, Fostoria 15.
Area BOYS Finishes
LJ — 4, Fostoria (Martin, Cramer) 38-1. 800 sprint medley — 4, Fostoria (Fisher, Bunley, Matheny, Martin) 1:40.00. distance medley — 3, Fostoria (Estrada, Gavin, Matheny, Martin) 11:47.59. 1,600 — 6, Estrada (Fos) 5:01.58.
GIRLS Team Standings
1, Bowling Green 107. 2, Sandusky Perkins 104. 3, Clyde 86. 4, Sandusky 79. 5, Avon Lake 67. 6, Willard 54. 7, Medina Buckeye 16. 8, Fostoria 7.
Area GIRLS Finishes
LJ — 4, Fostoria (Tucker, Valenti) 30-4¼. 100 IH — 6, Tucker (Fos) 17.70. 1,600 — 5, Keeley (Fos) 6:53.83.
H-L wins at Ottawa Hills
TOLEDO — Hopewell-Loudon won five of the relays and added a 1-2 finish in two of the individual events in claiming the boys title on Friday in the Ottawa Hills Green Bears Relays.
Hopewell-Loudon earned big points in the 300 intermediate hurdles where Ben Bodart finished first (42.30) and Patric Gase second (43.40), and in the 3,200 run where Alex Wood (10:28.40) and Chet Swartzmiller (10:39.80) gave the Chieftains a 1-2 finish.
Gase also ran a leg on the winning shuttle hurdle (1:06.60) and 800 (1:34.10) relays. Elancio Velasquez ran on the 800 relay as well, and helped both the 400 (45.60) and sprint medley (3:55.70) relays to wins.
Hopewell-Loudon piled up 112½ points and outsdistanced Summerfield (Mich.) by 19 points for the boys title. North Baltimore (22) was sixth in the 10-team field.
Evergreen won the girls portion of the meet with 90 points. Gibsonburg edged Hopewell-Loudon 84-80 for second, and North Baltimore was fifth (40).
Leah Reinhart won the girls 3,200 (13:50.50) and anchored the winning distance medley relay team (15:02.10) to lead Hopwell-Loudon’s girls team. The Chieftains also won the pole vault relay anf the shuttle hurdles relay.
BOYS Team Standings
1, Hopewell-Loudon 112½. 2, Summerfield 93½. 3, Gibsonburg 64½. 4, Evergreen 39½. 5, Ottawa Hills 29. 6, North Baltimore 22. 7, Maumee Valley Country Day 12. 8, Danbury 11. 9, Emmanuel Christian 7, 10, (tie) Northwood and Cardinal Stritch 2.
Area BOYS Finishes
SHOT — 4, North Baltimore (Dick, Switzer, Crouse) 93-3¾. DISCUS — 4, North Baltimore (Dick, Switzer, Nominee) 324-0. HJ — 5, Hopewell-Loudon (Gase) 5-6. LJ — 2, Hopewell-Loudon (Tooker, Clouse, Sadler) 40-2¼. 5, North Baltimore (DeLosReyes, Dick, T. Bishop) 37-7¾. PV — 3, Hopewell-Loudon (Dell, Kleinfelter)16-0. 100 — 2, Tooker (H-L) 11.70. 4, Malone (H-L) 12.00. 800 relay — 1, Hopewell-Loudon (Velasquez, Gase, Breidenbach, Tooker) 1:34.10. 5, North Baltimore (DeLosReyes, Pelton, L. Bishop, T. Bishop) 1:48.00. 400 relay — 1, Hopewell-Loudon (Velasquez, Malone, Breidebbach, Tooker) 45.60. 6, North Baltimore (T. Bishop, Pelton, L. Bishop, Richmond) 49.40. 300 ih — 1, Bodart (H-L) 42.30. 2, Gase (H-L) 43.40. 3,200 — 1, Wood (H-L) 10:28.40. 2, Swartzmiller (H-L) 10:39.80. 6, Hotaling (NB) 12:02.60. 400 SHUTTLE HURDLE relay — 1, Hopewell-Loudon (Gase, Clouse, Hedrick, Bodart) 1:06.60. SPRINT MEDLEY relay — 1, Hopewell-Loudon (Velasquez, Malone, Kurtz, Williams) 3:55.70. 3, North Baltimore (L. Bishop, Richmond, Stimmel, Swope) 4:02.70. DISTANCE MEDLEY relay — 1, Hopewell-Loudon (Alvarado, Ardner, Napier, Wood) 11:53.90. 5, North Baltimore (Ornpaeng, Stimmel, Swop,e Hotaling) 12:49.40.
GIRLS Team Standings
1, Evergreen 90. 2, Gibsonburg 84. 3, Hopewell-Loudon 80. 4, Danbury 56. 5, North Baltimore 40. 6, Summerfield 37. 7, Emmanuel Christian 20. 8, Northwood 10, 9, Cardinal Stritch 8. 10, Ottawa Hills 6.
Area GIRLS Finishes
SHOT — 3, North Baltimore (Powell, Okuley, McCartney) 79-8¾ . DISCUS — 3, North Baltimore (Okuley, McCartney, Busch) 235-1. 6, Hopewell-Loudon (Siegel, Williams, Gatchel) 170-11. HJ — 4, Hopewell-Loudon (Naus, Feindel, Arnold) 12-6. 5, North Baltimore (Davis, Hiser) 9-0. LJ — 3, North Baltimore (Heitrick, McCartney, Stefanka) 32-5¼. 4, Hopewell-Loudon (Leiter, Searles) 26-5½. PV — 1, Hopewell-Loudon (Leiter, Siegel, Heldman) 23-0. 2, North Baltimore (Carles, Leonard, Ernsberger) 21-0. 100 — 6, Hiser (NB) 14.50. 800 relay — 2, Hopewell-Loudon (Erlanger, Arnold, Leiter, Morel) 1:56.10. 5, North Baltimore (Davis, Ernsberger, Hiser, Carles) 2:02.70. 400 relay — 2, Hopewell-Loudon (Vargas, Strahm, Arbogast, Morel) 56.40. 3, North Baltimore (Ernsberger, Davis, Hiser, Carles) 56.60. 300 Lh — 2, Erlanger (H-L) 49.50. 5, Ernsberger (NB) 453.80. 6, Feindel (H-L) 54.70. 3,200 — 1, Reinhart (H-L)13:15.50. 5, Shaver (H-L) 14:25.70. 400 SHUTTLE HURDLE relay — 1, Hopewell-Loudon (Erlanger, Feindel, Vargas, Arbogast) 1:12.00. SPRINT MEDLEY relay — 3, Hopewell-Loudon (Morel, Leiter, Dodge, Feindel) 4:59.60. 6, North Baltimore (Davis, Carles, Heitrick, Fleckner) 5:19.00. DISTANCE MEDLEY relay — 1, Hopewell-Loudon (Portentoso, Klaiss, Heldman, Reinhart) 15:02.10.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather Read More →

Six people were arrested by the Hancock County METRICH Drug Task Force during an undercover prostitution investigation this week in Findlay.
Arrested on Wednesday for soliciting, a third-degree misdemeanor, were:
• John Roquemore, 42, of Versailles.
• Adam Bishop, 34, of Pandora.
• Scott Simmons, 30, of Livonia, Michigan.
• Raymond Messenger, 59, of Arlington.
• Norman Noblit, 62, of Van Buren.
• Terry Moran, 44, of Carey.
The Wood County Sheriff’s Office assisted in the investigation.
Information was not available Friday about where the prostitution investigation took place.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather Read More →

Chris Oaks spoke with Karol DeWulf Nickell, editor-in-chief of LiveHappy magazine.
Q: The June issue of your bi-monthly magazine, which is on newsstands now, focuses on acts of compassion as a way to find happiness in our own lives. What was the genesis of using compassion as a theme for this issue?
A: Our magazine is dedicated to the one thing we all want for ourselves, our children, or family and friends: to simply be happy and get more enjoyment out of life.
Now, that sounds simple, but what’s interesting with the theme of compassion is that research shows not only are we happier when we show compassion for others, we’re healthier, too.
Our heart rate slows, we produce more oxytocin, known as the bonding hormone, and our brain is stimulated in the regions which are linked to pleasure and contentment.
Q: The reason this topic caught my eye was because locally, the Backyard Mission and Days of Caring projects were just held in the past couple of weeks, which mobilize hundreds of community volunteers to help others. Is that what you’re talking about?
A: Those are wonderful things, and I’m impressed that yours is a community which recognizes the truth that when you give, you receive. And, yes, that’s a perfect example of receiving the happiness that comes with giving to others. But the same benefit can come from much smaller, everyday gestures.
Our “call to action” includes one simple idea for every day of the month, such as sending a handwritten note of encouragement to someone who’s going through a difficult time. Or, simply thank a veteran.
These are simple things we can do that apply the psychology of compassion for health and happiness, for yourself and others.
Q: As mentioned before, the theme of compassion carries through the whole issue of the magazine, and you expand on that with an article on mentoring.
A: What we’re talking about here are the personal connections such as adults mentoring kids, women mentoring other women, and professionals mentoring veterans.
The one thing we hear time and time again from those who become mentors is that they get just as much, if not more, out of that relationship than those they are mentoring. And, if you really think about it, is that really a big surprise?
Q: One other concept I found interesting is the idea of self-compassion. What do you mean by that?
A: We included a piece on self-compassion because it’s not a term we hear often, and yet we all could do a better job of it.
How often do we beat ourselves up when we haven’t lived up to certain, sometimes unreasonable, expectations? How often do we compare ourselves to others and dwell on our own shortcomings? Or, put another way, when was the last time we gave ourselves a pat on the back?
One of the best lessons about true happiness is finding that level of self-compassion. Give yourself a break.
Q: In conjunction with this theme, you are encouraging people to post their own stories on your website?
A: We would love it. It’s called “Acts of Happiness,” and you can go to livehappy.com to share your stories and read others’. We’ve found many of them are quite inspiring.
“Good Mornings!” with Chris Oaks airs from 6 a.m. to 9 a.m. weekdays on WFIN, 1330 kHz. He can be reached by email at chrisoaks@wfin.com, or at 419-422-4545.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather Read More →

By MAX FILBY
STAFF WRITER
As state testing started at Vanlue Local School last week, seven students tried to take test stress and turn it into happiness.
A high school photography class at Vanlue put together a video with teachers, students, and the school mascot, a Wildcat, dancing to the hit song “Happy” by Pharrell Williams.
The class put the video together in an effort to loosen students up as they started testing, said Craig Tusing, computer science teacher at Vanlue.
“We wanted to get everybody in a good mood with testing starting,” Tusing said. “It’s fun and makes you want to dance.”
So far, the video has more than 2,600 views on YouTube.
“Some of the little kids just want to watch it over and over again,” said Levi Klein, a sophomore. “They all thought it was hilarious.”
Tusing’s students said they didn’t have too much difficulty getting students and teachers to dance, although some needed a little persuading.
“They were OK with it as long as we had the music playing in the background,” Tusing said.
Tusing and his students spent about two weeks filming and editing the video as part of a class project. Each student was given a segment of the video to shoot and edit on his or her own, Tusing said.
“It was kind of fun to see what each of them would find the most interesting to shoot,” Tusing said.
Tusing and his students got the idea to shoot their “Happy” video after seeing one that Heidelberg University in Tiffin made. A video made by Bowling Green State University was also studied by Tusing’s students.
The trend of creating “Happy” videos has caught on, so much so that there is a website called 24 Hours of Happy, which calls itself the first “24-hour music video.” Tusing said he and his students may submit their video to the website.
A year ago, Tusing and his students made a video of the “Harlem Shake,” a momentarily popular dance craze on YouTube. After just one week, though, the “Happy” video surpassed the views received by the group’s former project.
“We were coming off of the trend with that one,” Tusing said of last year’s project. “But, with this one, we still got it when it was fresh enough and popular.”
Online:
Vanlue Happy Video:
https://www.youtube.com/watch?v=0kAuwwnWSWQ
Filby: 419-427-8422
Send an E-mail to Max Filby
Twitter: @MaxFilby

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather Read More →

FREMONT — Nolan Rodman started Friday’s game with Fremont Ross with a leisurely stroll around the bases.
His second time up, he was a bit more aggressive.
Rodman scored Findlay’s first run when Fremont starter Michael Hufford walked the first four batters he faced. Rodman came up a second time in the first inning and smashed a grand slam, highlighting a 12-run barrage that propelled the Trojans to a 15-4 Three Rivers Athletic Conference win.
Ryan Golden added a two-run home run and Wes Breitigam a two-run single in the first inning. Connor Curlis had three hits in the game and Payton Evans had two as Findlay (12-9, 7-2 TRAC) gave sophomore starter Chandler Stillings plenty of offensive support.
Jalen Slick (1B, 3B) had two hits for Ross (8-14, 2-6 TRAC).

Findlay (12)03 00 — 15 13 3
Fremont Ross 110 20 — 4 8 1
WP — Stillings (3-2). LP — Hufford. top hitters: (Fin) Rodman HR, 4 RBI; Golden HR, 2 RBI; Curlis 3-1B, RBI; Evans 2-1B, RBI; Breitigam 1B, 3 RBI. (FR) Slick 3B, 1B; Johnson 2B.
records: Findlay 12-9 overall, 7-2 TRAC; Fremont Ross 8-14, 2-6 TRAC.

FREMONT ROSS 6, FINDLAY JV 5
Fremont Ross 001 030 2 — 6 6 2
Findlay JV 000 004 1 — 5 6 3
WP — White. LP — Weickert. top hitters: (FR) Gross 2-1B; White 2-1B, RBI; Curl 2-1B, 3 RBI. (Fin) Cosiano 1B, 2 RBI; Rinebolt 2B, RBI; Barger 2B; Berry 1B, RBI.
records: Findlay 10-11 overall, 2-6-1 TRAC.

VANLUE 10
CAREY 0
CAREY — Vanlue’s Jacob Coldren pitched a two-hit shutout and Sam Wagner drove in four runs as the Wildcats run-ruled Carey 10-0 in a nonleague baseball game between the backyard rivals.
Wagner got Vanlue on the board with a bases-clearing 3-run double in the third inning. He added a sacrifice fly in the fifth, while Nick Hagerty (2B, 1B), Coldren (2-1B), Jason Summers (3B) and Tyler Wingate drove in runs as well.
Coldren set down every Carey batter but Steve Yontz, who doubled and singled for the Blue Devils only hits.

Vanlue 034 03 — 10 10 0
Carey 000 00 — 0 2 2
WP — Coldren (1-4). LP — Musgrave. top hitters: (Van) Hagerty 2B, 1B, RBI; Wagner 2B, 4 RBI; Coldren 2-1B, RBI; Summers 3B, RBI; Wingate 1B, RBI. (Car) Yontz 2B, 1B.
records: Vanlue 4-13, Carey 4-12.
OTTAWA-GLANDORF 18
NAPOLEON 1
NAPOLEON — Tanner Schimmoeller belted a home run and drove in three runs and Ottawa-Glandorf exploded for 18 runs on 16 hits to demolish Napoleon 18-1 in five innings in a nonconference game.
Brad Croy (three doubles, three RBIs), Tyler Zender (three singles, three RBIs) and Andrew Wischmeyer (double, two singles) each had three hits for the Titans (16-4), who scored eight runs in the fifth inning.

Ottawa-Glandorf 104 48 — 18 16 1 Napoleon 000 01 — 1 5 3
WP — Maas (3-1). LP — Torrez. top hitters: (O-G) Croy 3-2B, 3 RBI; Zender 3-1B, 3 RBI; Schimmoeller HR, 3 RBI; Wischmeyer 2B, 2-1B. (Nap) Schlade 3B; Torrez 2B.
records: Ottawa-Glandorf 16-4, Napoleon 15-3.
TIFFIN CALVERT 12
FOSTORIA ST. WENDELIN 2
TIFFIN — Tiffin Calvert scored 10 runs in the second inning and crushed Fostoria St. Wendelin 12-2 in a Midland Athletic League game.
Jesse Gase, Bailey Hickman and Peyton Deats each had two singles for Tiffin Calvert (15-4, 5-2 MAL).
Brad Buhrow and Trent Whetsel each singled twice for Fostoria St. Wendelin (2-20, 0-9 MAL).

Fostoria St. Wendelin 001 01 — 2 9 0 Tiffin Calvert 1(10)0 1x — 12 14 0
WP — Ritzler. LP — Whetsel. top hitters: (FSW) Buhrow & T. Whetsel 2-1B. (TC) Gase, Hickman & Deats 2-1B.
records: Fostoria St. Wendelin 2-20, 0-9 MAL. Tiffin Calvert 15-4, 5-2 MAL.

PANDORA-GILBOA 11
ADA 6
PANDORA — Pandora-Gilboa used 3-run rallies in three consecutive innings to overcome a 5-2 deficit and post an 11-6 nonleague win over Ada.
Brian Schneck (2-1B, 3B) and T.J. Koepplinger (2-1B, 2B) drove in two runs each. Jacob Basinger tripled and plated three runs for the Rockets (10-10), who tied the game with a 3-run rally in the third inning and surged ahead with 3-run rallies in the fourth and fifth.
Brayden Sautter (1B, 2B) drove in three runs and Connor English had a pair of RBI singles for Ada (13-11).

Ada 050 001 0 — 6 9 4
Pandora-Gilboa 023 330 x — 11 13 2
WP — Osborn (3-1). LP — Gray. top hitters: (Ada) Sautter 1B, 2B, 3 RBI; English 2-1B, 2 RBI; Everhart 2-1B; Downing 2-1B. (P-G) Schneck 2-1B, 3B, 2 RBI; Koepplinger 2-1B, 2B, 2 RBI; Basinger 3B, 3 RBI; Stall 1B, RBI; George 2-1B; Rieman 1B, RBI.
records: Ada 13-11, Pandora-Gilboa 10-10.

WYNFORD 11
RIVERDALE 5
BUCYRUS — Wynford capitalized on seven Riverdale errors and scored in every inning except the fourth to grab an 11-5 victory and clinch at least a share of the North Central Conference title.
Alex Crall recorded a double, a single and two RBIs, Jake Glowaski added a pair of singles and two RBIs and Austin Shutler tripled, singled and drove in a run for the Royals (13-7, 11-2 NCC).
Grant Loveridge and Luke Bowman each tallied two singles and an RBI, while Tristan Davis doubled and drove in a run for the Falcons (4-15, 2-10).

Riverdale 001 010 3 — 5 9 7
Wynford 132 032 x — 11 9 3
WP — Leer. LP — Bowman. top hitters: (Riv) Loveridge 2-1B, RBI; Bowman 2-1B, RBI; Davis 2B, RBI. (Wyn) Shutler 1B, 3B, RBI; Glowaski 2-1B, 2 RBI; Crall 1B, 2B, 2 RBI.
records: Riverdale 4-15 overall, 2-10 North Central Conference; Wynford 13-7 overall, 11-2 North Central Conference.

UPPER SANDUSKY 13
GALION 12
GALION — Alex Kenner finished with a double, two singles and three RBIs as Upper Sandusky outslugged North Central Conference-leading Galion 13-12 on Friday.
Cody Gabriel doubled, singled and drove in two runs, Andre Myers hit a double, a single and drove in a run and Tylor Pritchard notched singled twice and had an RBI for the Rams (14-7, 9-4 NCC).
Eric Powell homered, singled and drove in a pair of runs, Chad Karnes added two singles and two RBIs and Bryton Carpenter finished with a single and four RBIs for the Tigers (18-5, 10-3).

Upper Sandusky 501 214 0 — 13 13 2
Galion 401 007 0 — 12 10 5
WP — Kenner. LP — Karnes. top hitters: (US) Gabriel 1B, 2B, 2 RBI; Mittermaier 1B, RBI; Kenner 2-1B, 2B, 3 RBI; Myers 1B, 2B, RBI; Garza 1B, RBI; Pritchard 2-1B, RBI. (Gal) Powell HR, 1B, 2 RBI; Flower 2-1B; Campbell 1B, RBI; Harris 1B, RBI; Karnes 2-1B, 2 RBI; Carpenter 1B, 4 RBI; Burket 1B, RBI.
records: Upper Sandusky 14-7 overall, 9-4 North Central Conference; Galion 18-5, 10-3.

LAKE 7
FOSTORIA 2
MILLBURY — The four hits and two runs Fostoria had against Lake on Friday may not look like much.
But those are the kind of numbers this year’s players might one day be telling their kids about.
Fsotoria got those four hits and two runs off of Lake ace Jayce Vancena, a 6-foot-5, 220-pound right-hander who has signed a national letter of intent to play baseball, if he’s not drafted by a major league team first. It is believed to be the most hits and runs Vancena has allowed in any one game this year.
Donovan Vogel had two of those base hits for Fostoria (13-9, 3-6 NBC). Vancena helped his on causwe with a pair of hits for Lake, 19-2 and 9-0 in the league.

Fostoria 000 101 0 — 2 4 2
Lake 103 201 x — 7 7 0
WP — Vancena. LP — Smith (4-1). top hitters: (Fos) Vogel 2-1B. (Lake) Vancena 2-1B; Ackerman 2-1B.
records: Fostoria 13-9 overall, 3-6; Lake 19-2, 9-0.

PATRICK HENRY 11
ANTWERP 1
HAMLER — Joey Nickels finished with a double, a single and three RBIs as Patrick Henry pounded Antwerp 11-1 in a nonconference meeting on Friday.
Kyler Seemann notched a double and two RBIs, Derek Hoops had a double and a pair of singles, while Derek Kolpien notched a double and an RBI for the Patriots (17-7).

Antwerp 100 00 — 1 3 5
Patrick Henry 160 13 — 11 10 2
WP — Ziegler. LP — Coleman. top hitters: (Ant) Messman 3B; Coppsey 2B. (PH) Hoops 2-1B, 2B; Nickels 1B, 2B, 3 RBI; Ziegler 2-1B; Seemann 2B, 2 RBI; Kolpien 2B, RBI.
records: Patrick Henry 17-7.

MCCOMB 7
HOLGATE 1
MCCOMB — Clay Grubb singled twice and drove in a pair of runs, while Mitch Schroeder added a single and two RBIs in McComb’s 7-1 nonleague victory against Holgate on Friday.
Andrew Adams contributed a single and an RBI and Malachi Abbott improved to 7-0 on the mound for the Panthers (17-3).
Matt Westrick hit a double to lead Holgate (8-11).

Holgate 000 001 0 — 1 7 2
McComb 010 204 x — 7 8 0
WP — Abbott (7-0). top hitters: (Hol) Westrick 2B. (McC) Grubb 2-1B, 2 RBI; Schroeder 2B, 2 RBI; Adams 1B, RBI.
records: Holgate 8-11, McComb 17-3.

MILLER CITY 9
KALIDA 8
KALIDA — Miller City scored all of its runs in the second and third innings to slip past Kalida 9-8 Friday to finish 7-0 in Putnam County League play this season.
Jeremy Balbaugh doubled, singled twice and drove in three runs, Jackson Lammers tallied a double and two RBIs, Logan Dukes added a single and two RBIs and Jared Fuka recorded a double and two singles for Miller City (14-5, 7-0 PCL).
Jeffrey Knueve had a double, a single and three RBIs, Brent Hovest hit a single and drove in a pair of runs and Blaine Warnimont tripled, singled and had an RBI for Kalida (7-13, 4-3).

Miller City 054 000 0 — 9 11 1
Kalida 004 210 1 — 8 7 3
WP — Dukes. LP — Buss. top hitters: (MC) Lammers 2B, 2 RBI; Dukes 1B, 2 RBI; Fuka 2-1B, 2B; Niese 2-1B; Balbaugh 2-1B, 2B, 3 RBI. (Kal) Warnimont 1B, 3B, RBI; Hovest 1B, 2 RBI; Lambert 1B, RBI; Knueve 1B, 2B, 3 RBI.
records: Miller City 14-5 overall, 8-0 Putnam County League; Kalida 7-13 overall, 4-3 Putnam County League.

NEW RIEGEL 6
CARDINAL STRITCH 0
NEW RIEGEL — Michael Kirian pitched a two-hit complete-game shutout, striking out 15 Cardinal Stritch batters, and blasted a home run at the plate as New Riegel won 6-0 in nonconference baseball action on Friday.
Aaron Reinhart also hit a home run, a single and drove in three runs for New Riegel (11-8). Austin Mathias added two singles as the Blue Jackets jumped out to a 3-0 lead after the first inning.

Cardinal Stritch 000 000 0 — 0 2 0 New Riegel 301 020 x — 6 8 0
WP — Kirian (5-2). LP — Gasser. top hitters: (NR) Reinhart HR, 1B, 3 RBI; Kirian HR, 3 RBI; Mathias 2-1B.
records: New Riegel 11-8.

FORT JENNINGS 9

CONTINENTAL 7
CONTINENTAL — Fort Jennings answered Continental’s seven-run barrage in the third inning with a game-turning five-run rally in the fifth and held on to post a 9-7 Putnam County League baseball win on Friday.
Connor Wallenhorst had three base hits for Fort Jennings (7-12, 4-3 PCL). Terry Dockery III and Derek Troyer tripled for Continental (3-12, 0-7 PCL).

Fort Jennings 030 150 0 — 9 9 1
Continental 007 000 0 — 7 5 7
WP — Clay. LP — Williams. top hitters: (FJ) Wallenhorst 3-1B; VanLoo 2-1B. (Cont) Dockery 1B, 3B; Williams 2B; Mansfield 2-1B; Troyer 3B.
records: Fort Jennings 7-12 overall, 4-3 PCL; Continental 3-12, 0-7 PCL.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather Read More →

PREP BASEBALL
Area Batting Leaders
G AB R H Avg.
Terry Dockery III, Cont. 14 42 13 20 .476
Aaron Reinhart, New Riegel 18 51 16 24 .471
Carson Mittermaier, Upper 17 56 18 26 .464
Hunter Abell, Fostoria 20 54 26 25 .463
Kaleb Bemis, Fostoria 20 53 23 22 .462
Garret Sendelbach, H-L 22 72 23 33 .458
Jordan Freed, Arlington 20 62 24 28 .452
Sam Plott, Upper Sandusky 17 51 18 23 .451
Tyler Imes, H-Loudon 22 60 17 27 .450
Ross Adolph, Van Buren 20 66 31 29 .439
Zach Stewart, N. Baltimore 18 64 15 28 .438
Matt Holsinger, Carey 16 53 16 23 .433
Kyle Lamb, Hardin Northern 16 44 6 19 .432
Jared Neiling, Liberty-Benton 22 72 22 31 .431
Jameson Jacobs, Van Buren 20 63 28 29 .426
Michael Kirian, New Riegel 18 55 17 23 .418
Jake Dryfuse, New Riegel 18 63 18 27 .429
Mitch Schroeder, McComb 19 67 23 28 .418
Chance Sonnenberg, VB 20 65 14 27 .415
Bryan Scherger, H-Loudon 22 70 22 28 .400
Chris Hampton, Fostoria 20 50 21 20 .400
Caden Schroeder, McComb 19 43 9 17 .385
Levi Newcomer, N. Baltimore 18 51 12 20 .392
Cody Gabriel, Upper San. 17 54 13 21 .389
Gavin Cupp, Leipsic 23 70 – 27 .386
Schuler Turner, Van Buren 20 55 23 21 .382
Hunter Berner, Miller City 17 63 13 24 .381
Alex Harter, Liberty-Benton 22 63 14 24 .381
Satchel Strahm, Carey 16 50 15 19 .380
Jacob Frost, North Baltimore 18 58 11 22 .379
Braden Park, H-Loudon 22 45 12 17 .378
Adam Drummelsmith, Mil. City 17 61 6 23 .377
Paul Frey, Riverdale 18 53 14 15 .377
Tyler Richards, Arlington 20 56 16 21 .375
Lance Smith, Fostoria 20 59 24 22 .373
Nick Affholder, Arlington 20 65 13 24 .369
Ryan Depinet, H-L 22 72 23 26 .361
Tyler Zender, O-G 18 64 14 23 .359
Brett Roby, Hardin Northern 16 45 3 16 .356
Jacob Wise, Elmwood 17 64 16 39 .352
Isaac Sexton, Van Buren 20 66 21 23 .348
Caleb Russell, Liberty-Benton 22 72 17 25 .347
Dylan Musgrave, Carey 16 46 7 16 .347
Jordan Stewart, H-L 22 67 20 23 .343
Nolan Rodman, Findlay 20 50 9 17 .340
Tristan Davis, Riverdale 15 53 12 18 .340
Brad Croy, O-G 17 62 18 21 .339
Travis Clark, McComb 19 59 17 20 .339
Alex Ellerbrock, Leipsic 23 77 – 26 .338
Michael Roche, Findlay 20 30 10 6 .333
Connor Curlis, Findlay 20 33 5 11 .333
Logan Tyree, H-L 22 54 10 18 .333
Doubles
Hunter Berner, Miller City, 13; Bryan Scherger, Hopewell-Loudon, 9; Tyler Imes, Hopewell-Loudon, 8′ Tyler Richard, Arlington, 8; Aaron Reinhart & Jake Dryfuse, New Riegel, 8; Jameson Jacobs, Van Buren, 8; Donovan Scudder, St. Wendelin, 7; Brad Croy, Ottawa-Glandorf, 7; Garret Sendelbach, Hopewell-Loudon, 7; Jeremy Balbaugh, Miller City, 6; Matt Holsinger, Carey, 6; Terry Dockery III, Continental, 6; Jordan Freed, Arlington, 6; Matt Holsinger, Carey, 6; Ross Adolph, Van Buren, 6.
Triples
Ross Adolph, Van Buren, 9; Jackson Lammers & Jared Fuka, Miller City, 2; Alex Kenner, Upper Sandusky, 2; Terry Dockery III, Continental, 2; Garret Sendelbach, Hopewell-Loudon, 2; Nick Affholder, Arlington, 1; Caleb Russell & Jared Neiling, Liberty-Benton, 1; Jake Dryfuse & Michael Kirian, New Riegel, 1; Payten Whitaker, Van Buren, 1; Satchel Strahm & Brandon Zechman, Carey, 1; Mitch Schroeder, Clay Grubb, Taylor Reardon & Logan Meares, McComb, 1.
Home Runs
Carson Mittermaier, Upper Sandusky, 5; Hunter Abell, Fostoria, 3; Taylor Reardon, McComb, 3; Tyler Richard, Arlington, 3; Bryan Scherger, Hopewell-Loudon, 2; Jason Summers, Vanlue, 2; Isaac Sexton, Van Buren, 2; Drew Conner, Van Buren, 1; Ross Lehman, Miller City, 1; Cody Gabriel, Alex Kenner & Tylor Pritchard, Upper Sandusky, 1; Tyler Zender & Matt Warnecke, Ottawa-Glandorf, 1; Nick Affholder, Arlington, 1; Gavin Cupp, Leipsic, 1; Nolan Rodman & Dakota Feay, Findlay, 1; Jake Dryfuse, New Riegel, 1; Matt Holsinger, Carey, 1; Tyler Wingate & Nick Hagerty, Vanlue, 1; Jacob Gossard, Hardin Northern, 1.
Runs Batted In
Carson Mittermaier, Upper Sandusky, 27; Bryan Scherger, Hopewell-Loudon, 27; Michael Kirian, New Riegel, 25; Hunter Abell, Fostoria, 25; Garret Sendelbach, Hopewell-Loudon, 24; Isaac Sexton, Van Buren, 24; Ross Adolph, Van Buren, 23; Adam Drummelsmith, Miller City, 23; Jameson Jacobs, Van Buren, 21; Tyler Imes, Hopewell-Loudon, 20; Chris Hampton, Fostoria, 20; Jordan Freed, Arlington, 18; Kaleb Bemis, Fostoria, 17; Caleb Russell, Liberty-Benton, 17; Chance Sonnenberg, Van Buren, 17; Gavin Cupp, Leipsic, 16; Taylor Reardon, McComb, 16; Cody Gabriel, Upper Sandusky, 16; Andre Myers, Upper Sandusky, 15; Hunter Berner, Miller City, 15; Tyler Zender, Ottawa-Glandorf, 15; Tyler Richards, Arlington, 15; Drew Conner, Van Buren, 15; Jordan Stewart & Braden Park, Hopewell-Loudon, 14; Alex Harter & Jared Neiling, LIberty-Benton, 14; Alex Jackson, Fostoria, 14; Chandler Kersh, Ottawa-Glandorf, 14; Tyler Starr, Arlington, 14; Logan Tyree, Hopewell-Loudon, 13; Aaron Reinhart, New Riegel, 13; Mitch Schroeder, Clay Dysert, Caden Schroeder & Travis Clark, McComb, 13; Nick Affholder, Arlington, 13; Matt Holsinger, Carey, 13; Ryan Golden, Findlay, 13.
Stolen Bases
Mitch Schroeder, McComb, 30; Jordan Freed, Arlington, 28; Jordan Stewart, Hopewell-Loudon, 23; Clay grubb, McComb, 19; Drew Conner, Van Buren, 19; Neil Haselman, Leipsic, 16; Jackson Sebetto, Hopewell-Loudon, 15; Terry Dockery III, Continental, 14; Lance Smith, Fostoria, 14; Anthony Webb, Liberty-Benton, 14; Tyler Zender, Ottawa-Glandorf, 12; John Solt, Arlington, 12; Ross Adolph, Van Buren, 12; Satchel Strahm, Carey, 11l Drew Schierloh, Ottawa-Glandorf, 10; Nick Affholder, Arlington, 10; Ryan Depinet, Hopewell-Loudon, 10; Alex Harter, Liberty-Benton, 10; Jacob Gossard, Hardin Northern, 10; Jameson Jacobs, Van Buren, 10; Josh Ostrander, Liberty-Benton, 9; Chris Hampton, Fostoria, 9; Jacob Wise, Elmwood, 9; Isaac Sexton, Van Buren, 9; Kaleb Bemis, Fostoria, 8; Ross Dible, Upper Sandusky, 8; Parker Lease & Jared Neiling, Liberty-Benton, 8.
Area Pitching Leaders
IP ER ERA
Nick Affholder, Arlington 351/3 4 0.79
Zac Durliat, Arlington 242/3 3 0.85
Jared Neiling, Liberty-Benton 52 7 0.94
Matt Warnecke, O-G 372/3 6 1.11
Tyler Richards, Arlington 291/3 5 1.19
Carson Mittermaier, Upper San. 31 6 1.35
Austin Mansfield, Continental 38 6 1.42
Michael Kirian, New Riegel 29 6 1.44
Grant Loveridge, Riverdale 341/3 8 1.63
Malachi Abbott, McComb 38 9 1.66
Sam Plott, Upper Sandusky 29 7 1.69
Chandler Stillings, Findlay 311/3 8 1.78
Jameson Jacobs, Van Buren 362/3 10 1.91
Grant Loveridge, Riverdale 361/3 10 1.92
Ross Lehman, Miller City 431/3 12 1.94
Tanner Schimmoeller, O-G 351/3 10 1.98
Austin Harper, Mohawk 242/3 7 1.99
Grant Rader, Leipsic 30 9 2.10
Brad Croy, O-G 212/3 7 2.26
Austin Shock, Mohawk 321/3 11 2.38
Garret Sendelbach, H-L 47 16 2.38
Jordan Freed, Arlington 26 9 2.42
Schuler Turner, Van Buren 40 14 2.45
Adam Drummelsmith, Miller City 281/3 10 2.47
Caleb Russell, Liberty-Benton 31 11 2.48
Satchel Strahm, Carey 301/3 11 2.54
Clay Grubb, McComb 42 16 2.67
Jackson Lammers, Miller City 352/3 14 2.75
Brock Boyer, N. Baltimore 251/3 10 2.76
Dylan Schey, Leipsic 311/3 13 2.90
Cody Gabriel, Upper Sandusky 24 10 2.92
Alex Harter, Liberty-Benton 33 14 2.97
Trevor Solether, Elmwood 402/3 18 3.12
Trey Yates, Fostoria 252/3 9 3.16
Strikeouts
Garret Sendelbach, Hopewell-Loudon, 69; Jared Neiling, LibertyBenton, 68; Clay Grubb, McComb, 63; Jacob Gossard, Hardin Northern, 54; Nick Affholder, Arlington, 44; Carson Mittermaier, Upper Sandusky, 43; Ross Lehman, Miller City, 42; Caleb Russell, Liberty-Benton 42; Jackson Lammers, Miller City, 39; Nick Hagerty, Vanlue, 40; Tyler Imes, Hopewell-Loudon, 39; Alex Harter, Liberty-Benton, 38; Tyler Richard, Arlington, 38.
Individual Records
Jared Neiling, Liberty-Benton, 8-1; Malachi Abbott, McComb, 6-0; Ross Lehman, Miller City, 6-1; Matt Warnecke, Ottawa-Glandorf, 5-2; Garret Sendelbach, Hopewell-Loudon, 5-3; Brad Croy, Ottawa-Glandorf, 4-0; Zac Durliat, Arlington, 4-0; Alex Harter, Liberty-Benton, 4-0; Tyler Richard, Arlington, 4-1; Adam Drummelsmith, Miller City, 4-1; Michael Kirian, New Riegel, 4-2; Jameson Jacobs & Schuler Turner, Van Buren, 4-2; Tyler Imes, Hopewell-Loudon, 4-2; Trevor Solether, Elmwood, 4-3; Rob Crotty, Fostoria 3-0; Sam Plott, Upper Sandusky, 3-1; Caleb Russell, Liberty-Benton, 3-1; Clay Grubb, McComb, 3-1; Nick Affholder & Jordan Freed, Arlington, 3-2; Austin Shock, Mohawk, 3-3.
Team Records
Liberty-Benton 19-3, McComb 16-3, Patrick Henry 16-7, Ottawa-Glandorf 15-4, Arlington 14-5, Fostoria 14-7, Hopewell-Loudon 14-8, Columbus Grove 14-11, Miller City 13-5, Upper Sandusky 13-7, Van Buren 12-7, Findlay 11-9, Bluffton 10-8, New Riegel 10-8, Pandora-Gilboa 9-10, Mohawk 9-11, North Baltimore 8-13, Elmwood 7-11, Kalida 7-12, Ottoville 6-9, Fort Jennings 6-12, Leipsic 6-16, Carey 4-11, Ada 4-14, Riverdale 4-14, Continental 3-12, Vanlue 3-13, Arcadia 3-13, Cory-Rawson 3-16, Fostoria St. Wendelin 2-19, Hardin Northern 0-16.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather Read More →