Thursdays Scoreboard

PRO HOCKEY
National Hockey League
Eastern Conference
Atlantic Division
GP W L OT Pts GF GA
x-Boston 72 49 17 6 104 230 153
Montreal 74 41 26 7 89 190 184
Tampa Bay 72 39 24 9 87 214 193
Detroit 72 33 25 14 80 191 204
Toronto 74 36 30 8 80 216 231
Ottawa 72 29 29 14 72 205 243
Florida 73 27 38 8 62 178 237
Buffalo 72 20 44 8 48 138 212
Metropolitan Division
GP W L OT Pts GF GA
Pittsburgh 72 46 21 5 97 224 180
N.Y. Rangers 74 41 29 4 86 197 179
Philadelphia 72 38 27 7 83 206 204
Columbus 72 37 29 6 80 204 196
Washington 73 34 27 12 80 212 218
New Jersey 72 31 28 13 75 175 187
Carolina 72 31 32 9 71 181 205
N.Y. Islanders 72 28 35 9 65 202 243
Western Conference
Central Division
GP W L OT Pts GF GA
x-St. Louis 72 49 16 7 105 233 163
Chicago 73 42 16 15 99 244 188
Colorado 72 45 21 6 96 221 198
Minnesota 73 37 25 11 85 182 183
Dallas 72 34 27 11 79 203 207
Nashville 73 31 31 11 73 177 218
Winnipeg 73 32 32 9 73 202 213
Pacific Division
GP W L OT Pts GF GA
x-San Jose 74 47 18 9 103 227 177
x-Anaheim 71 46 18 7 99 228 180
Los Angeles 73 42 25 6 90 182 155
Phoenix 73 35 26 12 82 202 207
Vancouver 74 34 30 10 78 181 198
Calgary 72 30 35 7 67 183 211
Edmonton 73 25 39 9 59 180 241
NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.
x-clinched playoff spot
Late games not included
Tuesday’s Results
Los Angeles 5, Washington 4, SO
Florida 3, Ottawa 2, SO
Colorado 5, Nashville 4, SO
St. Louis 5, Toronto 3
Phoenix 3, Pittsburgh 2
N.Y. Islanders 5, Carolina 4
Montreal 2, Buffalo 0
Columbus 4, Detroit 2
Chicago 4, Dallas 2
San Jose 5, Edmonton 2
Wednesday’s Results
Vancouver 5, Minnesota 2
N.Y. Rangers 3, Philadelphia 1
Anaheim at Calgary, late
Thursday’s Games
Chicago at Boston, 7
Phoenix at New Jersey, 7
Los Angeles at Pittsburgh, 7
Montreal at Detroit, 7
N.Y. Islanders at Tampa Bay, 7:30
Carolina at Florida, 7:30
Minnesota at St. Louis, 8
Buffalo at Nashville, 8
Vancouver at Colorado, 9
Winnipeg at San Jose, 10:30
Friday’s Games
Toronto at Philadelphia, 7
Pittsburgh at Columbus, 7
Chicago at Ottawa, 7:30
Nashville at Dallas, 8:30
N.Y. Rangers at Calgary, 9
Anaheim at Edmonton, 9:30
PRO BASKETBALL
NBA
Eastern Conference
Atlantic Division
W L Pct GB
Toronto 40 31 .563 –
Brooklyn 37 33 .529 2½
New York 29 42 .408 11
Boston 23 48 .324 17
Philadelphia 15 56 .211 25
Southeast Division
W L Pct GB
y-Miami 48 22 .686 –
Washington 36 35 .507 12½
Charlotte 35 37 .486 14
Atlanta 31 39 .443 17
Orlando 20 52 .278 29
Central Division
W L Pct GB
y-Indiana 52 20 .722 –
Chicago 40 31 .563 11½
Cleveland 29 44 .397 23½
Detroit 26 45 .366 25½
Milwaukee 13 58 .183 38½
Western Conference
Southwest Division
W L Pct GB
x-San Antonio 55 16 .775 –
Houston 48 22 .686 6½
Memphis 42 28 .600 12½
Dallas 43 29 .597 12½
New Orleans 31 40 .437 24
Northwest Division
W L Pct GB
Oklahoma City 52 19 .732 –
Portland 45 27 .625 7½
Minnesota 35 35 .500 16½
Denver 32 40 .444 20½
Utah 23 48 .324 29
Pacific Division
W L Pct GB
L.A. Clippers 50 22 .694 –
Golden State 44 27 .620 5½
Phoenix 43 29 .597 7
Sacramento 25 45 .357 24
L.A. Lakers 24 46 .343 25
x-clinched playoff spot
y-clinched division
Late games not included
Tuesday’s Results
Orlando 95, Portland 85
Cleveland 102, Toronto 100
Dallas 128, Oklahoma City 119, OT
L.A. Lakers 127, New York 96
Wednesday’s Results
Phoenix 99, Washington 93
Charlotte 116, Brooklyn 111, OT
Toronto 99, Boston 90
Cleveland 97, Detroit 96
Minnesota 107, Atlanta 83
New Orleans 98, L.A. Clippers 96
Indiana 84, Miami 83
San Antonio 108, Denver 103
New York at Sacramento, 10
Memphis at Utah, 10:30
Thursday’s Games
Portland at Atlanta, 7:30
Philadelphia at Houston, 8
L.A. Lakers at Milwaukee, 8
L.A. Clippers at Dallas, 8:30
Friday’s Games
Charlotte at Orlando, 7
Indiana at Washington, 7
Boston at Toronto, 7
Cleveland at Brooklyn, 7:30
Miami at Detroit, 7:30
Portland at Chicago, 8
L.A. Lakers at Minnesota, 8
Sacramento at Oklahoma City, 8
Utah at New Orleans, 8
San Antonio at Denver, 9
New York at Phoenix, 10
Memphis at Golden State, 10:30

PRO SOCCER
Major League Soccer
Eastern Conference
W L T Pts GF GA
Houston 2 0 0 6 5 0
Columbus 2 0 0 6 5 1
Toronto FC 2 0 0 6 3 1
Philadelphia 1 1 1 4 3 3
Sporting Kansas City 1 1 1 4 2 2
Chicago 0 1 2 2 4 5
New York 0 1 2 2 3 6
New England 0 2 1 1 0 5
Montreal 0 3 0 0 2 6
D.C. 0 2 0 0 0 4
Western Conference
W L T Pts GF GA
FC Dallas 2 0 1 7 7 4
Seattle 2 1 0 6 4 2
Vancouver 1 0 2 5 5 2
Real Salt Lake 1 0 2 5 5 4
Chivas USA 1 1 1 4 5 6
Colorado 1 0 1 4 3 1
Portland 0 1 2 2 2 4
San Jose 0 1 1 1 3 4
Los Angeles 0 1 1 1 1 2
NOTE: Three points for victory, one point for tie.
Late games not included
Saturday’s Games
Chicago at D.C. United, 4
Montreal at Philadelphia, 4
Sporting Kansas City at Colorado, 6
Houston at Vancouver, 7
Portland at FC Dallas, 8:30
Toronto FC at Real Salt Lake, 9:30
Columbus at Seattle FC, 10
New England at San Jose, 10:30
Sunday’s Games
Chivas USA at New York, 3
Saturday, April 5
Seattle FC at Portland, 3
New York at Montreal, 4
Philadelphia at Chicago, 5
Toronto FC at Columbus, 6
Colorado at Vancouver, 6:30
New England at D.C. United, 7
FC Dallas at Houston, 8
Real Salt Lake at Sporting Kansas City, 8:30
Sunday, April 6
Los Angeles at Chivas USA, 3
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Regular Season
Saturday’s Results
L.A. Dodgers 3-7, Arizona 1-5
Spring Training
Monday’s results
Boston vs. Baltimore at Sarasota, Fla., ccd., Rain
Detroit vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., ccd., Rain
Philadelphia 6, Toronto 3, 8 innings
Washington 4, Miami 1
Tampa Bay vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., ccd., Rain
N.Y. Mets 5, St. Louis 3
Chicago White Sox 7, Seattle 6
L.A. Angels 11, San Francisco 4
Texas 6, Oakland 2
Cleveland 8, Cincinnati 3
Colorado 8, Kansas City 2
Houston 7, Atlanta 5
San Diego 7, Chicago Cubs 1
Tuesday’s results
Minnesota 4, Baltimore 1
Atlanta 12, Detroit 3
Boston 4, Tampa Bay 2
Washington 7, N.Y. Mets 3
Miami 6, St. Louis 5
Pittsburgh 22, Toronto 5
Colorado 4, Chicago White Sox 1
Texas 5, Cleveland 0
Oakland 8, Cincinnati 4
San Francisco 5, Milwaukee 4
L.A. Angels 8, Chicago Cubs (ss) 4
Philadelphia 6, N.Y. Yankees 0
Seattle 9, Kansas City 6
San Diego 5, Chicago Cubs (ss) 5, tie
Wednesday’s RESULTS
Atlanta 9, Miami 2
Pittsburgh 2, Minnesota 1
Toronto 10, N.Y. Yankees 6
Detroit 1, Philadelphia 0
Baltimore (ss) 5, Boston 4
St. Louis 3, Washington 2
San Diego 9, Kansas City 5
L.A. Angels 6, Oakland 2
Texas 5, Seattle 3
Chicago White Sox 9, Cincinnati 5
Cleveland 10, Milwaukee 3
San Francisco 8, Colorado 6
Arizona 14, Chicago Cubs 4
Houston 9, N.Y. Mets 6
Tampa Bay 4, Baltimore (ss) 4, tie
Thursday’s Games
Washington vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 12:10 p.m.
Atlanta vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.
Toronto vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.
Miami vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
N.Y. Yankees vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.
Arizona (ss) vs. Cincinnati (ss) at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.
Cincinnati (ss) vs. Milwaukee at Phoenix, 3:05 p.m.
Chicago White Sox vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.
Cleveland vs. Arizona (ss) at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.
Minnesota vs. Boston at Fort Myers, Fla., 7:05 p.m.
Tampa Bay vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 7:05 p.m.
L.A. Angels at L.A. Dodgers, 10:10 p.m.
Oakland at San Francisco, 10:15 p.m.
Friday’s Games
Tampa Bay vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.
Boston vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
Pittsburgh at Philadelphia, 7:05 p.m.
N.Y. Mets vs. Toronto at Montreal, Quebec, 7:05 p.m.
Miami vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 7:05 p.m.
Houston vs. Texas at San Antonio, Texas, 8:05 p.m.
Kansas City at Milwaukee, 8:10 p.m.
Cleveland vs. San Diego at San Diego, Calif., 9:10 p.m.
Chicago Cubs at Arizona, 9:40 p.m.
Colorado vs. Seattle at Peoria, Ariz., 10:05 p.m.
L.A. Angels at L.A. Dodgers, 10:10 p.m.
Oakland at San Francisco, 10:15 p.m.

COLLEGE BASKETBALL
Men’s NCAA Tournament
East Regional
Regional Semifinals
At Madison Square Garden
Friday’s games
UConn (28-8) vs. Iowa State (28-7), 7:27 p.m.
Michigan State (28-8) vs. Virginia (30-6), 9:57 p.m.
Regional Championship
Sunday’s Game
Semifinal winners
South Regional
Regional Semifinals
At FedEx Forum
Memphis, Tenn.
Thursday’s games
Dayton (25-10) vs. Stanford (23-12), 7:15 p.m.
Florida (34-2) vs. UCLA (28-8), 9:45 p.m.
Regional Championship
Saturday’s Game
Semifinal winners
Midwest Regional
Regional Semifinals
At Lucas Oil Stadium
Indianapolis
Friday’s games
Michigan (27-8) vs. Tennessee (24-12), 7:15 p.m.
Kentucky (26-10) vs. Louisville (31-5), 9:45 p.m.
Regional Championship
Sunday’s Game
Semifinal winners
West Regional
Regional Semifinals
At The Honda Center
Anaheim, Calif.
Thursday’s games
Wisconsin (28-7) vs. Baylor (26-11), 7:47 p.m.
San Diego State (31-4) vs. Arizona (32-4), 10:17, p.m.
Regional Championship
Saturday’s GAME
Semifinal winners
Final Four
National Semifinals
At AT&T Stadium, Arlington, Texas
Saturday, April 5
East champion vs. South champion
Midwest champion vs. West champion
National Championship
Monday, April 7
Semifinal winners
National Invitation Tournament
Second Round
Friday’s RESULT
Belmont 82, Robert Morris 71
Saturday’s RESULT
Louisiana Tech 79, Georgia 71
Sunday’s results
Clemson 50, Illinois 49
Minnesota 63, Saint Mary’s (Calif.) 55
Southern Miss 71, Missouri 63
Monday’s RESULTS
Florida State 101, Georgetown 90
SMU 80, LSU 67
California 75, Arkansas 64
Quarterfinals
Tuesday’s RESULTS
Clemson 73, Belmont 68
Minnesota 81, Southern Miss 73
Wednesday’s RESULTS
Florida State 78, Louisiana Tech 75
California (21-13) at SMU (25-9), 9 p.m.
Semifinals
At Madison Square Garden
Tuesday, April 1
Clemson (23-13) vs. California-SMU winner, 7 or 9:30 p.m.
Minnesota (23-13) vs. Florida State (22-13), 7 or 9:30 p.m.
CHAMPIONSHIP: Thursday, April 3, 7
CollegeInsider.com Tournament
Second Round
Friday’s RESULT
Towson 83, Eastern Tennessee State 77
Saturday’s RESULTS
VMI 106, IPFW 95
Ohio 56, Wright State 54
Yale 71, Holy Cross 66
Columbia 69, Eastern Michigan 56
San Diego 77, Sam Houston State 72
Pacific 89, Texas A&M C.C. 60
Monday’s RESULT
Murray State 86, Nebraska-Omaha 62
Quarterfinals
Wednesday’s RESULTS
VMI 92, Ohio 90
Yale 72, Columbia 69
San Diego (18-16) at Pacific (17-15), late
Thursday’S game
Towson (25-10) vs. Murray State (20-11), 8
College Basketball Invitational
Quarterfinals
Monday’s games
Siena 54, Penn State 52
Old Dominion 82, Radford 59
Illinois State 62, Texas A&M 55
Fresno State 72, Princeton 56
Semifinals
WEDNESDAY’S RESULTS
Siena 61, Illinois State 49
Old Dominion (18-17) at Fresno State (19-16), late
Women’s NCAA Tournament
Lincoln Regional
Saturday’s RESULTS
At Durham, N.C.
Duke 87, Winthrop 45
DePaul 104, Oklahoma 100
At Los Angeles
Nebraska 74, Fresno State 55
BYU 72, N.C. State 57
Sunday’s RESULTS
At Storrs, Conn.
Saint Joseph’s 67, Georgia 57
UConn 87, Prairie View 44
At College Station, Texas
James Madison 72, Gonzaga 63
Texas A&M 70, North Dakota 55
Monday’s Second Round results
At Los Angeles
BYU 80, Nebraska 76
At Durham, N.C.
DePaul 74, Duke 65
Tuesday’s Second Round results
At Storrs, Conn.
UConn 91, Saint Joseph’s 52
At College Station, Texas
Texas A&M 85. James Madison 69
Regional Semifinals
At Lincoln, Neb.
Saturday’s GAMES
UConn (36-0) vs. BYU (28-6), 4:30 p.m.
DePaul (29-6) vs. Texas A&M (26-8), 7 p.m.
Monday’s GAMES
Regional Championship
Semifinal winners, 9:30 p.m.
Stanford Regional
Saturday’s RESULTS
At Ames, Iowa
Florida State 55, Iowa State 44
Stanford 81, South Dakota 62
Sunday’s Results
At Seattle
South Carolina 73, Cal State Northridge 58
Oregon State 55, Middle Tennessee 36
At Chapel Hill, N.C.
Michigan State 91, Hampton 61
North Carolina 60, UT-Martin 58
At University Park, Pa.
Penn State 62, Wichita State 56
Florida 83, Dayton 69
Monday’s Second Round result
at Ames, Iowa
Stanford 63, Florida State 44
Tuesday’s Second Round results
At Seattle
South Carolina 78, Oregon State 69
At Chapel Hill, N.C.
North Carolina 62, Michigan State 53
At University Park, Pa.
Penn State 83, Florida 61
Regional Semifinals
At Stanford, Calif.
Sunday’s GAMES
Stanford (30-3) vs. Penn State (24-7), 4:30 p.m.
South Carolina (29-4) vs. North Carolina (26-9), 7 p.m.
Regional Championship
Tuesday, April 1
Semifinal winners, 9 p.m.
Notre Dame Regional
Saturday’s RESULTS
At Toledo
Arizona State 69, Vanderbilt 61
Notre Dame 93, Robert Morris 42
At West Lafayette, Ind.
Oklahoma State 61, Florida Gulf Coast 60, OT
Purdue 84, Akron 55
At Lexington, Ky.
Kentucky 106, Wright State 60
Syracuse 59, Chattanooga 53
At Waco, Texas
California 64, Fordham 63
Baylor 87, Western Kentucky 74
Monday’s Second Round results
At Toledo
Notre Dame 84, Arizona State 67
At West Lafayette, Ind.
Oklahoma State 73, Purdue 66
At Lexington, Ky.
Kentucky 64, Syracuse 59
At Waco, Texas
Baylor 75, California 56
Regional Semifinals
At Notre Dame, Ind.
Saturday’s GAMES
Kentucky (26-8) vs. Baylor (31-4), Noon
Notre Dame (34-0) vs. Oklahoma State (25-8), 2:30 p.m.
Regional Championship
MondaY’S GAMES
Semifinal winners, 7:30 p.m.
Louisville Regional
Saturday’s RESULTS
At Knoxville, Tenn.
Tennessee 70, Northwestern State 46
St. John’s 71, Southern Cal 68
Sunday’s RESULTS
At College Park, Md.
Maryland 90, Army 52
Texas 79, Pennsylvania 61
At Iowa City, Iowa
Louisville 88, Idaho 42
Iowa 87, Marist 65
At Baton Rouge, La.
LSU 98, Georgia Tech 78
West Virginia 76, Albany (N.Y.) 61
Monday’s Second Round result
At Knoxville, Tenn.
Tennessee 67, St. John’s 51
Tuesday’s Second Round results
At College Park, Md.
Maryland 69, Texas 64
At Iowa City, Iowa
Louisville 83, Iowa 53
At Baton Rouge, La.
LSU 76, West Virginia 67
Regional Semifinals
At Louisville, Ky.
Sunday’s GAMES
Tennessee (28-5) vs. Maryland (26-6), Noon
Louisville (32-4) vs. LSU (21-12), 2:30 p.m.
Regional Championship
Tuesday, April 1
Semifinal winners, 7 p.m.
Final Four
At Nashville, Tenn.
National Semifinals
Lincoln regional champion vs. Stanford regional champion, 6:30 or 8:30 p.m.
Notre Dame regional champion vs. Louisville regional champion, 6:30 or 8:30 p.m. Sunday, April 6
National Championship
Tuesday, April 8
Semifinal winners, 8:30 p.m.
WNIT
Second Round
Saturday’s RESULTS
Indiana 72, Marquette 69
Colorado 79, Southern Utah 68
Sunday’s RESULTS
George Washington 76, Villanova 66
South Florida 75, Stetson 56
Northwestern 88, IUPUI 52
South Dakota State 62, Creighton 51
Seton Hall 75, Princeton 74
Minnesota 77, SMU 70
MOnday’s RESULTS
Michigan 68, Duquesne 52
Rutgers 63, Harvard 52
Auburn 82, Old Dominion 59
Bowling Green 76, St. Bonaventure 65
Mississipi State 74, Southern Miss. 66 2OT
San Diego 60, Montana 57
UTEP 76, Saint Mary’s (Calif.) 64
Washington 93, Oregon 85
Third Round
Wednesday’s RESULT
San Diego (24-8) vs. Washington (19-13), late
Thursday’s GAMES
George Washington (23-10) at South Florida (21-12), 7 p.m.
Northwestern (17-15) at Indiana (20-12), 7 p.m.
Michigan (20-13) at Bowling Green (29-4), 7 p.m.
Seton Hall (20-13) at Rutgers (24-9), 7 p.m.
Auburn (19-14) at Mississipi State (21-13), 8 p.m.
Minnesota (22-12) at South Dakota State (24-9), 8 p.m.
Friday’s GAME
Colorado (19-14) vs. UTEP (26-7), 9 p.m.
NCAA Division II Men’s Tourney
Quarterfinals
At Evansville, Ind.
Wednesday’s RESULTS
Central Missouri 97, S. Connecticut 85
Metro State 106, Tuskegee 87
West Liberty 74, Drury 62
Cal State Chico vs. S. Carolina Aiken, late
Semifinals
At Evansville, Ind.
Thursday’s GAMES
Central Missouri vs. Metro State, TBA
West Liberty vs. Cal State Chico-S. Carolina Aiken, TBA
Championship
SATURDAY’S GAME
Semifinal winners, 3 p.m.
NCAA Division II Women’s Tourney
Tuesday’s Quarterfinals
At Erie, Pa.
West Texas A&M 81, Limestone 44
Nova Southeastern 72, Concordia-St. Paul 64
Bentley 74, Drury 66
Cal Poly Pomona 79, Edinboro 61
Wednesday’s Semifinals
West Texas A&M 80, Nova Southeastern 66
Bentley 77, Cal Poly Pomona 62
Friday’s Championship
West Texas A&M vs. Bentley, 7 p.m.
NAIA Division I Men’s Basketball
At K.C. Municipal Auditorium
Monday’s Semifinals
Vanguard 108, St. Gregory’s 88
Emmanuel 76, MidAmerica Nazarene 72
Tuesday’s Championship
Vanguard 70, Emmanuel 62
NAIA Division I Women’s Tourney
At Frankfurt (Ky.) Convention Center
Monday’s Semifinals
Oklahoma City 67, John Brown 65
Freed-Hardeman 88, Wiley 86 OT
Tuesday’s Championship
Oklahoma City 80, Freed-Hardeman 76

TRANSACTIONS
Baseball
American League
BALTIMORE ORIOLES — Assigned LHP Kelvin De La Cruz outright to Norfolk (IL). Optioned RHP Steve Johnson and OF Henry Urrutia to Norfolk (IL). Reassigned OF Quintin Berry and INF Alexi Casilla to minor league camp.
CHICAGO WHITE SOX — Claimed RHP Javy Guerra off waivers from the L.A. Dodgers.
CLEVELAND INDIANS — Optioned RHP Josh Tomlin to Columbus (IL).
DETROIT TIGERS — Selected the contract of SS Alex Gonzalez from Toledo (IL).
KANSAS CITY ROYALS — Traded C Adam Moore to San Diego for a player to be named.
LOS ANGELES ANGELS — Waived RHP Joe Blanton for the purpose of granting him his unconditional release.
MINNESOTA TWINS — Released OF Jermaine Mitchell. Agreed to terms with RHP Matt Guerrier on a minor league contract.
SEATTLE MARINERS — Agreed to terms with OF Endy Chavez and C Humberto Quintero on minor league contracts.
TAMPA BAY RAYS — Released RHP Mark Lowe.
TEXAS RANGERS — Claimed RHP Seth Rosin off waivers from the L.A. Dodgers and INF Donnie Murphy off waivers from the Chicago Cubs. Placed RHP Tommy Hanson on irrevocable waivers for the purpose of giving him his unconditional release. Placed OF Engel Beltre on the 60-day DL.
National League
CHICAGO CUBS — Released C George Kottaras.
MILWAUKEE BREWERS — Optioned RHP Rob Wooten and INF/OF Elian Herrera to Nashville (PCL).
NEW YORK METS — Agreed to terms with RHP Kyle Farnsworth on a minor league contract. Selected the contract of RHP Jose Valverde from Las Vegas (PCL). Optioned RHP Vic Black to Las Vegas.
PHILADELPHIA PHILLIES — Optioned C Cameron Rupp to Lehigh Valley (IL).
ST. LOUIS CARDINALS — Agreed to terms with RHP David Aardsma on a minor league contract.
SAN DIEGO PADRES — Agreed to terms with OF Jeff Francoeur on a minor league contract.
WASHINGTON NATIONALS — Voided their option of RHP Ross Ohlendorf and placed him on the 60-day DL. Agreed to terms with INF/OF Kevin Frandsen on a one-year contract.
American Association
AMARILLO SOX — Traded RHP Josh Giles to Sioux Falls for a player to be named.
GRAND PRAIRIE AIR HOGS — Signed INF Matthew Burns, OF Tommy Barksdale, C Vince DiFazio and RHP David Teasley.
KANSAS CITY T-BONES — Signed RHP Bobby Shore.
LAREDO LEMURS — Signed INF Omar Luna.
SIOUX FALLS CANARIES — Signed C Dallas Tarleton.
Atlantic League
CAMDEN RIVERSHARKS — Signed LHPs Sergio Espinosa and Bryan Morgado and 3B Bryan Pounds.
LONG ISLAND DUCKS — Signed INF Josh Brodin.
Can-Am League
ROCKLAND BOULDERS — Released RHPs Pat Moran and RHP Marty Popham and LHP Nick Serino.
Frontier League
JOLIET SLAMMERS — Signed 1B Adam Giacalone, SS Danny Hernandez and RHP Travis Reboulet.
NORMAL CORNBELTERS — Signed INF Richard Lucas.
WASHINGTON WILD THINGS — Signed RHPs Tyler Elrod, Dan Goldstein and Andy Smithmeyer to contract extensions. Signed SS Nico Slater. Placed RHP Justin Hall on the retired list. Placed INF Carlos Mendez on the suspended list.
Basketball
National Basketball Association
MILWAUKEE BUCKS — Signed G/F D.J. Stephens to a 10-day contract.
Women’s National Basketball Association
ATLANTA DREAM — Re-signed C Erika de Souza.
Football
National Football League
KANSAS CITY CHIEFS — Signed DT Cory Grissom.
NEW ORLEANS SAINTS — Agreed to terms with QB Luke McCown on a one-year contract.
Canadian Football League
B.C. LIONS — Signed OL Hunter Steward.
Hockey
National Hockey League
ANAHEIM DUCKS — Signed RW Matt Bailey to a two-year contract.
DALLAS STARS — Signed F Justin Dowling to a two-year contract.
DETROIT RED WINGS — Assigned LW Mitch Callahan to Grand Rapids (AHL).
FLORIDA PANTHERS — Reassigned F Joey Crabb and D Ryan Whitney to San Antonio (AHL).
MONTREAL CANADIENS — Signed D Mac Bennett to a two-year contract.
NASHVILLE PREDATORS — Assigned F Zach Budish from Milwaukee (AHL) to Cincinnati (ECHL).
NEW YORK RANGERS — Recalled F J.T. Miller from Hartford (AHL).
PHOENIX COYOTES — Recalled D Connor Murphy from Portland (AHL).
SAN JOSE SHARKS — Signed F Ryan Carpenter to an entry-level contract.
American Hockey League
BINGHAMTON SENATORS — Assigned F Danny Hobbs to Elmira (ECHL). Recalled F Jakub Culek from Elmira.
HAMILTON BULLDOGS — Signed F Nick Sorkin to a professional tryout agreement.
TORONTO MARLIES — Assigned F Wade MacLeod to Orlando (ECHL).
WILKES-BARRE/SCRANTON PENGUINS — Recalled F Carter Rowney from Wheeling (ECHL).
ECHL
ALASKA ACES — Released G James Buchanan as emergency backup.
EVANSVILLE ICEMEN — Signed F Mark Anthoine.
GREENVILLE ROAD WARRIORS — Claimed D Matt Bruneteau off waivers from Fort Wayne.
GWINNETT GLADIATORS — Signed Fs Chris Culligan and Josh Derko. Released F Dan Radke.
LAS VEGAS WRANGLERS — Claimed D Ben Parker off waivers from Alaska.
IDAHO STEELHEADS — Released G Kevin Kapalka. SOCCER
Soccer
Major League Soccer
MLS — Suspended Toronto M Jackson one game and fined him an undisclosed amount for aggressive inflammatory behavior during Saturday’s game.
North American Soccer League
NEW YORK COSMOS — Signed G Kyle Zobeck.
College
MID-AMERICAN CONFERENCE — Announced the UMass football team will be leaving conference after the 2015 season.
MUHLENBERG — Named Joshua Carter quarterbacks/wide receivers coach and special teams coordinator.
RICE — Named Mike Rhoades men’s basketball coach.
TARLETON STATE — Announced the retirement of women’s basketball coach Ronnie Hearne. Named Misty Wilson women’s basketball coach.
LOCAL SPORTS
Wednesday’s Results
College Athletics
BASEBALL — Ohio Northern 5, Defiance 4
WOMEN’S TENNIS — Ohio Northern 9, Wittenberg 0
MEN’S TENNIS — Ohio Northern 5, Wittenberg 4
Findlay Recreation Volleyball
Winter Co-Ed League
H&R Electric 25-25-15, Intimidators 20-17-4
Wolf Pack 25-25-15, ADS 5-11-11
H&R Electric 25-19-15, Wolf Pack 13-25-6
Bump Uglies vs. Lee’s Famous Recipe 25-25-15, Bump Uglies 20-16-10
Frickers 25-25-15, Dig It 15-5-11
Scared Hitless 25-15-25, Landing Pad 13-13-7
SCHEDULE
Thursday’s Events
Recreation Volleyball
Women’s Thursday Night League
AT GLENWOOD MIDDLE SCHOOL
BKR vs. Dream Team, 8:15
Marathon Petroleum vs. Hitchings Insurance, 8:15
Team Kick Ace vs. BKR, 9
Big Green Tractors vs. Kiss My Pass, 9
College Athletics
BASEBALL — Findlay at Tiffin (GLIAC), 2
Otterbein at Bluffton, 4:15
Ohio Northern at Wittenberg, 6
SOFTBALL — Heidelberg at Bluffton, 3
Lourdes at Findlay, DH, 3:30 p.m.
Trine at Ohio Northern, DH, 3:30
WOMEN’S LACROSSE — Findlay at Bridgeport, 7 p.m.
BOWLING
Ten Pin Lanes
Men’s 7-10 League
High series: Pat Woodruff 712. High game: Woodruff 289.
LOCAL & AREA
Ada Seeking Basketball, Soccer Coaches
ADA — Ada High School is seeking a varsity girls basketball and boys varsity boys soccer coach. Interested candidates should send a letter of interest and resume to Ken Jochims, Athletic Director at jochimsk@ada.k12.oh.us. Anticipated teaching openings in Social Studies and Math. Position will remain open until filled.
Football Coach Opening
DELTA– Delta High School is seeking applicants for the position of head football coach. Possible teaching openings include a Second Grade Teacher or Middle School Math & Science Teacher. Interested candidates should email resume, cover letter and references to: Csmith@pdys.org, Deadline is April 11th. If questions, contact Smith at 419-583-6959 or 419-822-8247 Ext. 3103.
Bowling Green Softball
BOWLING GREEN — Bowling Green parks and recreation will hold informational meetings for men’s, women’s, coed and church leagues at 2 p.m. Saturday and Sunday at Carter Park’s Hench Building, 401 Campbell Hill Rd. Contact Tim Dunn at tdunnbb@yahoo.com. Team captains/managers are encouraged to attend either of the meetings.
5K Obstacle/Mud Run
OTTAWA — A 5K obstacle/mud run will be held at 4 p.m. on Saturday, May 31 on County Road 6 near Ottawa. Proceeds from the event, sponored by Rising River Quarter Horses, will benefit the Challenged Champions Equestrian Center. Entry fee for competitors is $55; admission for spectators is $5. Online registration is available at challengedchampions.com.

About the author  ⁄ WFIN